KONTROLDEN ÇIKMAMAK İÇİN KONTROL ETMEKTEN ÇIK!

JİVA İÇ VE DIŞ GÜZELLİĞİNİZ
Diğer Yazıları

Güzellik kavramı felsefede, sanatta, edebiyatta ve birçok disiplinde daim karşımıza çıkan, bazen öznel yargılamalar ve nesnel karşılaştırmalar ile kendine tanım yakıştırılmaya çalışılan ama hala gizemli çekiciliğini koruyan bir kavramdır. Halk dilinde “duru güzellik”, “ruh güzelliği”, “iç güzellik”, “ışıltılı güzellik”, “sade güzellik” gibi farklı bakış açılarıyla birçok yakıştırma ile karşımıza çıkan güzelliğin diğer bir yoldaşı ve çağrışımı olan da estetiktir. Th. Vischer, estetiği “güzelin bilimi” olarak almakta ve güzeli de “varlıkların içsel mükemmelliklerinin görünüşe çıkması”, duyular tarafından algılanır hale gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Bir varlığın içsel kusursuzluğu ile görünüşü arasındaki uyum güzeli, uyumsuzluk ise çirkinliği ortaya çıkarır. Vischer, tabiat güzelliğini de bir güzellik olarak kabul eder ve hatta sanatı; tabiatın objektif güzelliği ile insan hayalgücünün subjektif güzelliğinin birleşmesi olarak tanımlar. Bu tanımlar çerçevesinde, güzelliğin içten dışa ve görüneni algılamayla ilintili olduğunu savunan bir tarafta olduğumuzu vurgulamış oluyoruz. Nokta Gazetesi’nde bundan sonraki süreçlerde “JİVA” ailesi olarak köşe yazılarımızla, sizi iç ve dış güzelliğin, sanatın, müziğin, farkındalığın, sağlığın ve iyilik halinin yolculuklarına çıkaracağız.

Jiva, Sanskritçe’de “yaşayan ve kendini beden, nefes, zihinsel alan ile özdeşleştiren kişi” olarak tanımlanmaktadır. İçinizden dışınıza gerçekleştireceğiniz yolculuğunuzda, dönüşümünüze anbean şahitlik etmek ve size sadece SİZ OLDUĞUNUZ için güzel olduğunuzu hissettirmek üzere her hafta köşemizde sizlerle olacağız! Bazen size dış dokunuşlarla güzelliğinize güzellik katacak sırlar paylaşırken, bazen de içinizde sizi yorabilecek konulara değinerek çözüm önerileri ile iç güzelliğinizi ortaya çıkarmanıza destek olacağız.  Amacımız size kendi değerinizi fark ettirmek. Öyle ise bu haftaki konumuzla başlayalım. 

Bu hafta, sizi sizden başka kimsenin duymaması ve size sizden başka kimsenin yardımcı olamayacağı ile ilgili birkaç şey paylaşmak istiyoruz. Yaşamın baskılarından bıktığınız ve kendinizi çaresiz hissettiğiniz yetersizlik süreçlerinden geçmiş ya da geçiyor olabilirsiniz. Bazen her şey kontrol dışı görünebilir. Her şeyin kontrol altında olduğu hissi önce size rahatlık verirken, zamanla ağır gelmeye ve sizi sizden başkasına dönüştürmeye başlar. Aslında yaşamı sizden başka sırtlanacak kimse yokmuş gibi her şeyi siz yapmaya başlarsanız sıradaki tehlikeler yola çıkar! Kendini “overuse” kullanım. Yani kendinizi son raddeye kadar kullanmak! Peki, neden? Kötü bir senaryo gibi gelebilir ama bir sabah bu dünyada artık olmadığınızı hayal edin. Ne olacak? Her şey siz olmadan da bir şekilde devam edecek elbette. Emin olun bu böyle olacak. Kimse vazgeçilmez değildir. Herkesin yeri elbette dolar. Siz sağlığınızı yitirdikten ve kendinizden gittikten sonra geriye kalan hiçbir şeyin önemi olmuyor. Ancak bunu fark etmeniz için sağlığınızdan olmaya değer mi gerçekten? Bunu kendinize sorarak başlayım o halde.

Hepimizin bildiği gibi stress ve ağrılara bağışıklık kazandıracak bir ilaç olmadığı gibi, hayattaki her sorunu kendiliğinden çözecek ve size iyilik halinizi geri verecek sihirli bir dokunuş da yoktur. Bu nedenle bu hafta sizinle farkındalık ile başlayalım. Şimdi elinizdeki kontrolü sakince yere bırakın ve yukarıdaki soruları kendinize sorun. Yanıtlarınızı bizimle de paylaşırsanız memnun oluruz. İyileşme, iç huzur, iyilik haline ulaşmak bilinçli bir farkındalıkla başlar ve sonra bilinçli bir çaba ile devam eder ve sonuç verir. Bu hafta bilinçli farkındalıkla ayna karşısına geçin ve “her şey benim algımla var olur ve benim algımla yok olur! Bu günden itibaren omuzdaki gereksiz yüklerden arınıyorum ve iyilik halimi ortaya çıkartacak alışkanlıkları hayatıma kabul ediyorum." diyerek bir adım atın. Çünkü Jon Kabat-Zinn’in de dediği gibi “her insan için bir an gelir ve dünya üzerinde kendi için bir şey yapacak tek kişinin yine kendisi olduğu gerçeği ortaya çıkar.” Halk dilimizle ifade etmek gerekirse, size sizden fayda var sevgili okurlar. Kimseyi, hiçbir işi ve duyguyu kendinize yük etmeyin. Anların ve serbest bırakabilmenin keyfini hissetmeyi seçin.

Sevginin gücüyle, iyiliğe emanetsiniz!

Doç. Dr. Ayça AVCI -Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Sultan LAFÇI


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.