//KOSBİ yeni altyapı yatırımları ile büyüyor//TIR Parkı ve Arkeopark projesi de geliyor

Altyapı

//KOSBİ yeni altyapı yatırımları ile büyüyor//TIR Parkı ve Arkeopark projesi de geliyor

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, (KOSBİ) yeni altyapı yatırımları ile büyümesini sürdürecek. Parselasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından lojistik avantajı ile yatırımcıların ilgisinin daha da arttığı KOSBİ, yeni fabrika yatırımları ile istihdamını ikiye katlarken, ticaret hacmini de artıracak.

KOSBİ Üye Bilgilendirme Toplantısı Kemalpaşa Ramada Otel’de gerçekleştirildi. Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Müteşebbis Heyet. Yönetim Kurulu Üyeleri ve bölge sanayicilerinin katıldığı toplantıda KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, ekibini tanıtarak, bölgede yapılan çalışmaları sunum eşliğinde sanayicilere anlattı. Sanayicilerinde sorularını yanıtlayan Porsuk, bölgenin ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayan örnek bir OSB haline gelmesi için var güçleri ile çalıştıklarını söyledi.

421 milyon TL yatırım

Son 11 yılda bölgeye 421 milyon TL yatırım gerçekleştirdiklerini, yeni parselasyon planlarının da tamamlanması ile yeni altyapı yatırımlarını devreye aldıklarını belirten Porsuk, “KOSBİ lojistik avantajları ile birlikte son yıllarda lojistik köyün kurulması, İzmir-İstanbul Otoyolu güzergahında yer alması ile avantajlarını daha da artırdı. Yiğitler Barajı’nın da tamamlanması ile su sorununu da çözecek olan bölgemiz büyük ilgi görüyor. Son 1 yılda 100’ün üzerinde firma bölgede yeni yatırıma başladı. Bundan sonra da bu hızın sürmesi için bizde KOSBİ Yönetimi olarak yeni altyapı projelerini devreye alarak sanayicimizin hızına yetişmeye çalışıyoruz” dedi.

TIR Parkı ve Arkeopark projesi

Atıksu, elektrik ve doğalgaz projeleri için Dünya Bankası’ndan toplamda 32 milyon dolarlık kredi alınması için hazırladıkları projelerin onayını beklediklerini belirten Porsuk, Bugüne kadar farklı projeler içinde İZKA’dan 4 milyon TL’ye yakın hibe destek alarak birçok projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti. Yıl sonuna kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları protokol çerçevesinde bölgelerini itfaiye merkezi kazandıracaklarını vurgulayan Porsuk şöyle konuştu: “Yiğitler Barajı’nın inşaatı devam ediyor. Bölgeye demir yolu uç istasyonu kazandırdık. Nemrut Limanları’na erişimi sağlıyor. Bölgemize model fabrika kurmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Yine 500 kişilik spor salonu ve TIR parkını da planlıyoruz. Yine bölgemize Arkeeopark, Mozaik Müzesi, İdari Bina ve otel kazandırmak da projelerinizden bazıları.”

Sanayiciye 56 milyon TL katkı

Bölgelerine sanayicilerin destekleri ile kazandırdıkları Meslek Lisesi ile aranan eleman ihtiyacının karşılanması için önemli bir hamle gerçekleştirdiklerinin altını çizen Porsuk, 300 bin metreküpün altında doğalgaz kullanan sanayicilerin de kademe 1 üzerinden fiyatlandırmalarını sağlayarak 1 yıl içinde bölge sanayicilerinin 56 milyon TL’sinin ceplerinde kalmasını sağladıklarına dikkat çekti. 2018 yılında devreye aldıkları solar çamur kurutma tesisi ile 5 milyon 200 bin TL’lik bir kazanım elde edildiğini, arıtma tesislerini kurdukları güneş enerji sistemi sayesinde de 8 yılda 11.2 milyon TL bölgeye kazandırdıklarının anlatan Porsuk,  “Bundan sonraki süreçte de bölge sanayicimizin altyapı ihtiyaçlarını gidererek ve her zaman sanayicimize kazandırma misyonu ile çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin daha çok üretmeye, daha çok katma değer ve istihdam yaratmaya ihtiyacı var. Biz de bu bilinçle sanayicimize her türlü desteği sunarak, ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu zorlu şartlarda hala üretimden taviz vermeyen tüm sanayicilerimizi kutluyorum” dedi.

Sunumun ardından sanayicilerden gelen soruları yanıtlayan Porsuk, sorunları tek tek not alarak en kısa sürede çözüme kavuşturmak için çalışacaklarını vurguladı. 


Etiketler:


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.